Jak vlastně jawa vznikla...

 

Jak vnikl název JAWA

Záležítost, ve které se často dělají chyby je název značky. Ten vznikl ze spojení dvou jmen, JAneček a WAnderer. Janeček je jméno zakladatele Jawy a pod patentem firmy Wanderer byly vyráběny první Jawy. Proto se tedy JAWA píše velkými písmeny.

František Janeček.                                        

František Janeček se narodil v roce 1878 v rodině sedláka, který vynikal mimořádným technickým talentem. Proto přesvědčil svého syna, aby se dal zapsat na pražskou tachniku. Po studiu nastoupil František Janeček jako inženýr v podniku průmyslníka Emila Kolbena. Ještě před první světovou válkou uplatnil Janeček své první patenty v zahraničí.

Po vzniku ČSR předělával v malé továrně v Mnichově Hradišti staré rakouské kulomety pro Československou armádu. V jeho hlavě však zrál větší podnikatelský záměr. V roce 1922 koupil pražskou hospodu Na zelené lišce a přebudoval ji. Od roku 1929 v ní začal vyrábět motocykly. Protože k takové výrobě tehdy scházeli technické a tachnologické zkušenosti, neváhal sáhnout po licenci již zmíněné německé tovární značky Wanderer. Licenční výroba motocyklů nebyla zvlášť úspěšná a zbylo z ní jen označení JAWA.

Janeček pak rozvinul vlastní vývoj a výrobu motocyklů a v Týnci nad Sázavou postavil novou slévárnu. Výrobní program časem doplnila i výroba automobilů (populární JAWA Minor nebo též JAWA 600; JAWA Velorex nebyl automobil,ale čtyřkolová veze Velorex 435.0 ano). Později v letech protektorátu, kdy se výrobní program nuceně zaměřil na zbrojní výrobu, nechal F. Janeček tajně pracovat tým konstruktérů pod vedením J. Jozífka na prototypu nového motocyklu. Vznikla JAWA 250, takzvaný pérák, který vzbudil roku 1946 mezi motoristy světovou senzaci. Značka JAWA pak ještě řadu let zaujímala špičkové postavení na trhu s motocykly. Jméno muže, který ji proslavil, se však už připomínat přastalo.